OBSAH

Vdove po Jánovi Makovi sa narodil druhý syn, Jozef Mak. Za krstnú mater mu išla Hana Meľošová. Nemal mu kto iný ísť- Makovci boli totiž chudobní ako kostolné myši. Starší syn Jano mal už sedem rokov, bol urastený a mocný, nuž nosil Jozefa na chrbte, keď sa mama musela obracať za chlebom. Jano Mak chodieval neskôr do vrchov stínať horu a vyhrážal sa Jožovi, že už nebude dlho z jeho žrať. Po Joža príde August Kubande aby s ním išiel na hole pásť statok. Jožovi je u Kubandu dobre, ani dom nepotrebuje. Načo vraj, nech si ho Jano má.
Jozef Mak mal rád Hanu Meľošovú. Tá po požiari, ktorý Makovcom zničil chalupu, zobrala k sebe jeho mamu, lebo Jano odmietol stavať nový dom. Vraj i pre neho sa nájde miesto. U Meľošov sa mu zapáčila Maruša Meľošová, a tak sa rozhodne, že postaví dom a pojme doň Marušu. Jožo odíde od starého Kubandu a pracuje s rubármi. Tí radi počúvali Jožove príbehy pred spaním. Medzi rubármi bol aj starý Biaľoš. Keď prišli z hôr do dediny, dozvedel sa Jozef Mak, že mu krstná mater umrela. Do dediny chodieval len zriedka, stretával sa s Maruškou, ktorá ho vždy potešila proviantom i milým slovom. Chlapi prišli jedného dňa so smutnou novinou- Biaľoša zabilo v lese a Jožovi sa zdalo, ako by hovorili: otca ti zabilo.
U Meľošov chodieval Marušin otec často opitý domov a vŕšil sa na Makovke, čo veľmi poburovalO Marušu. Jozef Mak začal stavať chalupu, ale ešte pred jej dokončením ho zobrali na vojenskú službu. A odvelili ho ďaleko- až do Viedne. Tri a pol roka tam poslušne plnil príkazy, len aby sa odtiaľ čím skôr dostal. Cestou domov sa dozvedel zdrvujúcu novinu. Maruša Meľošová sa vydala za Jána Maka. V svojej chalupe našiel Marušu, suchú, bledú, rapavú, akoby polomŕtvu. Jano prizná Jožovi právo na dom. Koniec koncov, veď ho staval on. Rozdelia si ho teda na polovicu.
Jozef Mak sa rozhodol prihlásiť sa za rubára a pracoval spolu s bratom. V manželstve Jana a Maruše to viditeľne škrípalo. Mali spolu dcéru, malú Hanu, ktorú k nim chodievala opatrovať susedovie Jula, mrzáčka. Jula bola k Jozefovi vľúdna a on si ju jedného dňa mocne k sebe privinul. Maruša im ich vzťah odobrila. A tak, i napriek varovaniam Julinej rodiny, že bude bez vena, pojal Jozef Mak Julu za ženu.
Prešlo sedem krutých zím. Po Jozefa Maka prišli žandári. Čo to sa ho vypytovali o pánu Bánocim a napokon ho odsúdil Prešporský súd i odpykal si Jozef Mak. Jula mu, za tú dobu sedemkrát išla naproti a šesťkrát sa vrátila bez neho. Chodila ho čakávať aj so synom Jožkom, ktorého medzitým porodila.
Jozef Mak mal novú prácu pri stavbe železnice, brat Jano sa chystal na zárobky do Ameriky a Maruša sa vrátila do otcovského. Jozef Mak zarobil pár zlatých i vrátil sa domov do dediny. Vybral sa pozrieť i do Meľošov, kde sa mu Maruša zakaždým hodila okolo krku. Netušil však, že majú tajného svedka, duševne chorého Joťka Hiriačka. Zo strachu, že ich tajomstvo bude vyzradené, oklamala Maruša Hiriačka. Vraj keď ona bude mať Joža, Joťko môže chodiť za Julou. Jožo si uvedomil nezmyselnosť ich vzťahu a definitívne ho ukončil a na Marušu zanevrel.
O nejaký čas prišla Maruša do Makov s batohom bielizne. Chcela si oprať veci v hlbokom hrnci. Jula ju našla visiacu cez okraj- mŕtvu.
Jula medzitým druhýkrát otehotnela. Jožo sa od Baniara dozvedá, že mu Jano predal svoju polovicu domu. Baniar však navrhuje, že ju Jožovi predá späť a zavolá Joža k sebe za kočiša. Onedlho sa Jozefovi Makovi narodil druhý syn. Pár dní na to Jula umiera. Odišla potichu a Jozef Mak ostal sám.